winietka   winietka
naroznik naroznik

Zespół Szkół w Rudnej Wielkiej

Rudna Wielka 60, Mrowla
36-054 Rudna Wielka

tel. 0178555324  fax 0178553245 
e-mail: rudnaw@wp.pl

rok utworzenia ogródka: 2004
powierzchnia: 10 arów

opis ogródka

We wrześniu 2004 roku rozpoczęliśmy realizację dużego przedsięwzięcia: ?Zieleń wokół szkoły?. Odgruzowaliśmy i ogrodziliśmy teren (był to plac po budowie gimnazjum, wchodzącego w skład naszego Zespołu Szkół) i zgodnie z projektem, który był pomysłem naszych uczniów, nauczycieli i właściciela pobliskiej szkółki drzew i krzewów ozdobnych, posadziliśmy przy ogromnym zaangażowaniu uczniów i ich rodziców ponad 150 sztuk iglaków, drzew liściastych, krzewów, bylin. Zasialiśmy trawę i wytyczyliśmy w środku ogrodu żwirową ścieżkę, umieściliśmy ciekawe elementy architektoniczno-dydaktyczne. Do ogrodu prowadzi pergola obsadzona pnączami. Od strony południowo-wschodniej zamyka go fragment dekoracyjnego płotu. Strona zachodnia ogrodu to wysokie drzewa iglaste, rosnące tutaj od 16 lat i w tę część działki wkomponowaliśmy ozdobną rabatę. Strona północna to także wysokie drzewa iglaste, liściaste i krzewy ozdobne. Tutaj znajduje swoje miejsce budka meteorologiczna, a w jej pobliżu jest plac zabaw dla dzieci młodszych. Otoczenie szkoły wypiękniało, co stwarza dobry nastrój
i zdrowe środowisko do pracy i wypoczynku uczniów i pracowników szkoły. Dzięki podjętym działaniom zaniedbany, nieuporządkowany teren wokół budynku szkolnego zamienił się w miły i estetyczny ogród rekreacyjno - dydaktyczny. Uczniowie zaczęli dbać o estetykę otoczenia szkoły. Chętnie w ogrodzie pracują, ustalają całoroczne ?dyżury pielęgnacyjne?, oczyszczają go z chwastów, pracują w ogrodzie także w czasie wakacji. Strzyżeniem i pielęgnacją trawnika oraz nawożeniem roślin zajmuje się pracownik gospodarczy szkoły.

działalność dydaktyczna

Ogród przy Zespole Szkół w Rudnej Wielkiej jest żywą pracownią nauczania biologii, przyrody, geografii i innych przedmiotów. Ustawiliśmy w nim takie elementy architektoniczno - dydaktyczne jak: zegar słoneczny, karmniki i poidełka dla ptaków, wiatrak, budkę meteorologiczną. Wszystkie rośliny opatrzyliśmy tabliczkami z ich nazwami gatunkowymi. W budce meteorologicznej znajduje się następujący sprzęt pomiarowy: termometr do pomiaru temperatury bieżącej, maksymalnej
i minimalnej, wilgotnościomierz, deszczomierz, barometr.
Uczniowie, każdego dnia (nie wyłączając wakacji) samodzielnie i pod opieką nauczyciela matematyki, chemii, geografii, prowadzą badanie warunków klimatycznych: określają wilgotność, szacują ilość opadów, analizują zachmurzenie, ciśnienie, prognozują pogodę. Zajmują się również badaniami fenologicznymi ( pomiary liści na drzewach itp.). W ten sposób rozwijają swoje umiejętności badawcze, matematyczno-przyrodnicze i informatyczne, a nawet umiejętności komunikacji w języku angielskim. Uczestniczymy, bowiem od 2004 roku w międzynarodowym Programie Globe i wyniki naszych badań przesyłamy Internetem do siedziby Programu ? Waszyngtonu w USA. Nasze systematyczne długofalowe działania są doceniane przez organizatorów, a dowodem na to są liczne listy gratulacyjne albo udział dyrektora szkoły w spotkaniu z ambasadorem USA. Jesteśmy w czołówce szkół polskich, które badania wykonują systematycznie i profesjonalnie.
Wychodzimy z sal lekcyjnych do ogrodu na lekcje przyrody, biologii, a nasi uczniowie mają możliwość praktycznie nauczyć się rozróżniać gatunki drzew, krzewów i bylin, zaś na geografii pracują z zegarem słonecznym. Dzieci młodsze zimą dokarmiają licznie oblegające nasz ogród ptaki, a latem troszczą się o to, aby w poidełkach była zawsze woda.
Oprócz tej dydaktycznej części dysponujemy ogrodem typowo rekreacyjnym, gdzie wśród drzew i krzewów rozmieszczono plac zabaw dla dzieci. Znajdują tu swoje miejsce huśtawki, zjeżdżalnia, piaskownica i inne przyrządy do zabawy i rekreacji. Można miło i przyjemnie spędzić czas w trakcie pobytu w szkole i po lekcjach.

autorzy opisu

mgr Dorota Szetela , mgr Krystyna Szalacha

naroznik naroznik

  konkurs
  zrodla okładka książki
nfos
statystyka